Edukacja AKCJA ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA" 2020
  • 17 września 2020

AKCJA ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA" 2020

Po raz 27 pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję” rusza tegoroczna akcja Sprzątania Świata 2020 r. Wielki finał akcji jak co roku odbędzie się w trzeci weekend września w dniach 18,19,20. W związku z pandemią COVID -19 tegoroczna akcja będzie niewątpliwe różnić się od poprzednich, z uwagi na panujące wytyczne co do zgromadzeń grupowych jak i obostrzenia z tym związane. Mimo to nie możemy zapomnieć o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.

Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto zapoznać się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.

Oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą 1 w środku oznacza PET, z którego najczęściej produkuje się butelki na wodę. Zaleca się, aby takich opakowań nie używać ponownie oraz nie wystawiać na działanie promieni słonecznych gdyż w wyniku tego mogą być wydzielane substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jest to bardzo dobry surowiec do recyklingu. Trójkąt z cyfrą 2 oznacza HDPE. Ten surowiec jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia. Produkuje się z niego wiele zabawek dla dzieci jak również opakowań na produkty mleczne. HDPE jest zatem tworzywem droższym i cenniejszym dla recyklingu niż PET. Trójkąt z cyfrą 3 oznacza PCV, ten surowiec najczęściej stosowany jest w budownictwie. Powstają z niego rury, okleiny i obudowy dla drzwi i okien a także izolacje kabli elektrycznych. Z uwagi na fakt, iż może wydzielać toksyny nie powinien być stosowany do produkcji opakowań na produkty spożywcze. Kolejnym surowcem jest LDPD oznaczony jako trójkąt z cyfrą 4. Z tego surowca produkuje się folię (również do pakowania żywności), worki, reklamówki, torby plastikowe a także opakowania na ketchup i musztardę. LDPE uznawany jest za bezpieczne tworzywo, ale nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Recykling LDPE jest możliwy jednak foliowe reklamówki wykonane z tego tworzywa rzadko są selektywnie zbierane. PP oznaczony jako trójkąt z cyfrą 5 jest także bezpiecznym plastikiem, który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek plastikowych oraz opakowań do przechowywania żywności tj. kubeczków na jogurty, opakowań na margarynę, wędlinę i sery. Opakowania z tego tworzywa mogą być wykorzystywane ponownie. Trójkąt z cyfra 6 ma oznaczenie PS czyli polistyren. To nic innego jak powszechnie stosowany styropian, który świetnie się sprawdza jako izolator. Jest lekki i praktyczny a jednocześnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. W kontakcie z tłuszczami może wydzielać niebezpieczne toksyny i dlatego nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę. Zabrudzony jedzeniem rzadko kiedy nadaje się do ponownego przetworzenia. OTHER/INNE to trójkąt oznaczony cyfrą 7 w takim tworzywie znajdują się niebezpieczne plastiki m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików tak oznaczonych nigdy nie powinno się ponownie używać chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Wydzielają one toksyczne związki, które w kontakcie z żywnością mogą przyczynić się do powstania chorób związanych z układem nerwowym i hormonalnym. W żadnym wypadku nie powinno się używać tego plastiku w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności. Niestety tego tworzywa nie można poddać procesowi recyklingu.

Dlatego, aby zminimalizować szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na nasze środowisko a przede wszystkim na nasze zdrowie warto do kontaktu z żywnością używać wyłącznie opakowań z plastiku oznaczonych cyfrą 2 lub 5.

W związku z obecną sytuacją pandemii Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. informuje, iż szkoła która chciałaby czynnie uczestniczyć w tegorocznej akcji Sprzątania Świata (tzn. posprzątać wybrany przez siebie teren) powinna swoje zgłoszenie zarejestrować na stronie www.naszaziemia.pl. Jako przedsiębiorstwo możemy wesprzeć Państwa działania
i włączyć się do akcji zapewniając uczestnikom worki do segregacji na PET, SZKŁO, PAPIER.

Wystarczy przyjść do siedzimy firmy przy ulicy Żwirki 30 w Ozorkowie do pok. 104/105