Informacje OPK JEST ZAWSZE BLISKO CIEBIE!
  • 03 sierpnia 2020

OPK JEST ZAWSZE BLISKO CIEBIE!

Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. jest firmą profesjonalną, świadczącą usługi m.in. w zakresie dostawy wody czy odbioru śmieci.

DLACZEGO WARTO PIĆ KRANÓWKĘ?

OPK dostarcza wodę dla swoich odbiorców o najwyższej jakości. Naszaz woda charakteryzuje się doskonałymi walorami smakowymi i klarownością tj. niską zawartością związków żelaza i manganu. Ocenę jakości wody przeznaczonej do picia weryfikują służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgierzu. Ozorkowska woda pobierana jest z trzech ujęć studni głębinowych z pokładów górno-kredowych. Jakość wody gwarantuje nowoczesna stacja filtrów bionaturalnych. Uzdatnianie wody (pozbawienie żelaza i manganu) odbywa się w sposób wymuszony polegający na filtracji wody surowej (pobieranej ze studni głębinowych) przez złoża kwarcowe i katalityczne o różnej granulacji. Filtracja ta służy do uzyskania parametrów zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku (Dz. U. z 2017, poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Kontrola  filtracji nadzorowana jest przez OPK poprzez profesjonalny serwis w systemie całodobowym. Zachęcamy do spożywania naszej wody, która w porównaniu z butelkową jest ,,darmowa", a przy tym smaczna i zdrowa.

Poniżej przedstawiamy Państwu fakty i mity związane z piciem wody prosto z krany!

FAKTY:

  •  Picie wody z kranu jest bardziej ekologiczne i bardziej ekonomiczne! Według obliczeń pracowników wodociągów cena jednej butelki wody mineralnej jest równa cenie ponad 250 butelek wody z kranu. W tym szacunku założono, że 1,5 l wody mineralnej kosztuje 1,50 zł. W porównaniu z 1,5l kranówki zapłacimy 0,006 zł. W Polsce woda z kranu w większości przewyższa wody źródlane, jeśli chodzi zawartość substancji mineralnych. Jeśli więc kupujesz wodę źródlaną w sklepie, tracisz pieniądze, nie zyskujesz na zdrowiu i w dodatku produkujesz śmieci. Zdecydowanie lepiej pić wodę z kranu (chyba, że wolisz wodę mineralną, która ma więcej substancji mineralnych niż wody źródlane oraz kranówka).
  •  Wodę kranową można pić bez przegotowania (gotowanie usunie chlor i wytrąci osad. Woda może dzięki temu lepiej smakować, ale zostanie pozbawiona substancji mineralnych, które osadza się na dnie czajnika w formie kamienia).
  • Ozorkowska kranówka dorównuje tej w europejskich miastach, a nawet jest lepsza. Dzieje się tak dlatego, że według polskiego prawa niektóre wskaźniki muszą spełniać surowsze normy niż te, które wytycza UE.
  • Woda dostarczana do kranów jest pod stałą kontrolą Sanepidu.
  • Wody z kranu nie trzeba filtrować. Jest ona zdatna do picia bez filtrowania, gdyż jest ona uzdatniania przez miejskie wodociągi. Filtrowanie może poprawić jej smak, pozbawiając chloru, ale niewłaściwie używane filtry mogą spowodować zagrożenie mikrobiologiczne. 
  • Kranówkę możesz pić także poza domem, napełniając bidon lub butelkę. Nadal nie musisz jej przegotowywać ani filtrować.
MITY:
  •  Picie twardej wody powoduje powstawanie kamieni w organizmie. To oczywiście mit! Twarda woda w praktyce oznacza wodę bogatą w magnez, wapń, sód i potas. Kamienie w organizmie powstają wskutek zaburzeń metabolicznych - złogi nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów, fosforanów lub cholesterolu tworzą tzw. kamienie.
  •  Wodę kranową trzeba dodatkowo oczyszczać. To nieprawda, woda z kranu jest zdatna do picia. Możesz zaobserwować, że ma mleczny kolor, bąbelki, które osadzają się na ściankach lub jej zapach może wydawać ci się dziwny. To nic groźnego.
  •  W restauracji nie wypada prosić o wodę z kranu. Odeślijmy to myślenie do lamusa! Śmiało proś o wodę z kranu, zamiast generować kolejne śmieci. W większości restauracji bez problemu podadzą ci kranówkę bez żadnej dodatkowej opłaty.
CO JESZCZE?
Jeśli nadal mają Państwo wątpliwości odnośnie jakości wody w naszym mieście, zachęcamy do zaczerpnięcia wiedzy bezpośrednio na stronie Ozorkowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. . Znajdą tam Państwo comiesięczną informację o jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z badań z wodociągu przy ulicy Sikorskiego 26.